JEST PIERWSZY STWIERDZONY PRZYPADEK MAŁPIEJ OSPY W POLSCE .

INFORMACJE ZDROWIE

KLIKRADIO

6/11/2022 0 min read

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Pacjent jest w izolacji w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ulicy Wolskiej w Warszawie, o czym poinformowała dyrektorka placówki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski informację o pierwszym przypadku ospy małpiej w Polsce podał w trakcie konferencji na temat psychiatrii dzieci i dorosłych w Centrum Dydaktycznym łódzkiego Uniwersytetu Medycznego. - Przed chwilą otrzymałem informację, że jest pierwszy potwierdzony przypadek małpiej ospy w Polsce. Przed chwilą Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny poinformował mnie - ogłosił.

- Mieliśmy około dziesięciu podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to pierwszy dzień, gdy mamy pierwszy przypadek - powiedział minister.Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz podał, że pacjent jest na izolacji w szpitalu, przeprowadzono z nim wywiad epidemiologiczny.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego przy ulicy Wolskiej w Warszawie Agnieszka Kujawska-Misiąg poinformowała, że zakażony przebywa w tej placówce.Pod koniec maja resort zdrowia informował, że przygotowano rozwiązania prawne, które pozwolą na bieżąco monitorować sytuację i izolować osoby podejrzane o zakażenie. Opracowano między innymi model badania, procedury postepowania i zakup szczepionek dla personelu medycznego, który może mieć kontakt z zakażeniem.

Małpia ospa. Co to jest? Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca, łagodna choroba wirusowa. Zwykle występuje endemicznie w krajach afrykańskich: Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga i Nigerii. Wśród jej symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała. Eksperci uspokajają, że wirus ten nie grozi epidemią podobną do epidemii COVID-19.Przypadki zakażenia wirusem małpiej ospy zarejestrowano ostatnio między innymi w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Austrii i Szwecji.