TAJNE PLANY ROSJAN ODKRYTE PRZY MARTWYM ŻOŁNIERZU .

INFORMACJE WOJNA W UKRAINIE

KLIKRADIO

6/17/2022 0 min read

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, cytowany w czwartek przez stację CNN zapowiedział, że nowe dostawy broni z USA pomogą Ukrainie odzyskać terytoria okupowane przez Rosję, w tym Krym i Donbas. Dodał, że Rosja liczyła na opanowanie Kijowa w 12 godzin. Wynika to z tajnych planów znalezionych przy zwłokach jednego z żołnierzy.

Na pytanie o ofiary wojny po stronie ukraińskiej Reznikow nie podał konkretnej liczby, ale wyraził nadzieję, że jest ich mniej niż 100 tys. Podał również w wątpliwość szacunki władz USA co strat rosyjskich. Amerykanie oceniali, że zabitych zostało 16 tys. żołnierzy rosyjskich, ale według Reznikowa ich liczba jest znacznie wyższa.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, cytowany w czwartek przez stację CNN ujawnił, że przy jednym z poległych oficerów armii rosyjskiej znaleziono dokument przedstawiający cele militarne Rosji. Aż trudno w nie uwierzyć.

— Myśleli, że będą w centrum Kijowa w 12 godzin – powiedział minister. Zaznaczył, że Kreml naiwnie spodziewał się również, że ukraiński rząd ucieknie ze stolicy w ciągu 72 godzin. — Szczerze mówiąc, nasi partnerzy z różnych stolic świata też byli naiwni. Mówili nam: "inwazja jest nieunikniona, a wy padniecie. Macie tylko 72 godziny". Dlatego nie dali nam ciężkiej broni – podkreślił.

Dodał, że dopiero po wyzwoleniu obwodu kijowskiego w marcu zachodni partnerzy zaczęli przekazywać Ukrainie cięższą broń.

Ukraińscy urzędnicy zapowiedzieli, że nie użyją otrzymanej od USA broni, by atakować cele wewnątrz Rosji. Ale Ukraina nie uznaje Krymu za rosyjski – zauważa CNN.

Reznikow podkreślił, że stanowisko Kremla na ten temat nie ma znaczenia, ponieważ Rosjanie będą też uznawali Chersoń, Mariupol czy Zaporoże za własne terytorium. — Ale to są ziemie ukraińskie, Krym też jest ukraiński, bez względu na wszystko – powiedział.

Minister wyjaśnił, że pierwszym krokiem będzie stabilizacja sytuacji w terenie, a następnie wypchnięcie wojsk rosyjskich na pozycje zajmowane przed inwazją. Dopiero wtedy Ukraina będzie rozmawiała z partnerami o wyzwalaniu terytoriów okupowanych wcześniej, w tym Krymu.— Wyzwolimy wszystkie nasze terytoria, wszystkie, w tym Krym. Krym jest dla Ukrainy strategicznym celem, ponieważ jest ukraińskim terytorium (…) Ale będziemy to robić krok po kroku – powiedział Reznikow w wywiadzie udzielonym CNN w Brukseli.(Źródło: PAP)