W PONIEDZIAŁEK NAWAŁNICE PRZESZŁY NAD POLSKĄ -POZRYWANE DACHY I ZALANE ULICE.

POGODA INFO LOKALNE INFORMACJE

KLIKRADIO

6/14/2022 0 min read

Front burzowy przynosi wyczekiwane deszcze i ochłodzenie, ale również szkody materialne, ponieważ towarzyszą mu ulewy, gradobicia i wichury. Na szczęście są to zjawiska lokalne, jednak nie ominęły m.in. Olsztyna i Lublina.

W tym pierwszym mieście nawałnica przetoczyła się o godzinie 11:00. W krótkim czasie spadło ponad 10 mm deszczu, co skończyło się zalaniem nawet głównych dróg. Spływająca deszczówka wdarła się też do piwnic. Strażacy interweniowali kilkanaście razy.

Podobnie było o 14:00 w Lublinie. Tam w kwadrans spadło ponad 12 mm deszczu, co skończyło się podtopieniami ulic i zabudowań. W tym czasie temperatura błyskawicznie spadła z 24 do zaledwie 15 stopni.

W wielu miejscach burzom i ulewom towarzyszą gradobicia. Miejscami lodowe bryłki mają wielkość orzechów włoskich i mogą uszkadzać uprawy oraz drzewostan. Porywisty wiatr przekraczający w porywach 70 km/h z kolei łamie drzewa. Dlatego też niektóre drogi mogą być zatarasowane przez konary, a przez to nieprzejezdne.

Niebezpieczne zjawiska utrzymają się na wschodzie, południu i w centrum kraju do godzin wieczornych. Do tego czasu warto zachować szczególną ostrożność i śledzić nasze mapy radarowe na bieżąco. Na zachodzie kraju pogoda już zaczęła się poprawiać i tam ostrzeżenia zostały odwołane. Źródło: TwojaPogoda.pl https://twitter.com/i/status/1536316093630976002