WOJNA W UKRAINE-UKRAIŃCY CHWALĄ POLSKIE CZOŁGI

WOJNA W UKRAINIE

KLIKRADIO

6/10/2022 0 min read

Ukraińcy chwalą polskie czołgi T-72M1R — wynika z materiału stworzonego przez ukraińską telewizję 1+1. Nasi wschodni sąsiedzi od ponad trzech miesięcy bronią się przed rosyjską agresją. Polska jest jednym z krajów, które od początku najintensywniej pomagają Ukrainie, w tym poprzez dostawy ciężkiego sprzętu wojskowego.

Decyzję o wysłaniu ponad 200 poradzieckich wozów typu T-72 premier Mateusz Morawiecki ogłosił końcem kwietnia. Już wtedy polscy wojskowi w rozmowie z Onetem chwalili to działanie rządu, mówiąc o zwiększeniu potencjału ofensywnego ukraińskiej armii. Wkład polskich maszyn doceniają sami Ukraińcy, którzy na co dzień korzystają z przysłanych im maszyn.

Reporter wypowiadał te słowa, stojąc obok jednego z polskich czołgów T-72M1R, które kilka tygodni wcześniej trafiły na ukraińsko-rosyjski front. Dziennikarz zauważył, że pojazdy są bardzo dobrze zamaskowane i sam miał trudności z ich namierzeniem pośród znajdującej się wokół zieleni. Reporter podkreślił, że dla ukraińskich żołnierzy walka polskimi czołgami nie jest niczym trudnym.Czołg T-72M1R może z powodzeniem walczyć nocą, co także chwalą ukraińscy żołnierze. Nie bez znaczenia jest również większa moc silnika. "To jak porównać mercedesa z ładą. To mercedes!" — przyznał jeden z żołnierzy, wskazując na polską maszynę.T-72M1R to polska modyfikacja wersji T-72M1. Obie pojechały za naszą wschodnią granicę do broniących się Ukraińców. T-72M1R może osiągać prędkość 60 km na godz. na utwardzonej nawierzchni, a jego zasięg to nawet 600 km. Na wyposażeniu czołgu jest armata gładkolufowa oraz kamera termowizyjna. Dodatkowo w polskiej wersji zainstalowano nowe układy zasilania.